Parafia Starogród - Rzymsko - Katolicka parafia w Starogrodzie pod wezwaniem Św.Barabry
Parafia Starogród : Ogłoszenia/informacje : Św. Barbara : 250 lat : Historia : Galeria
...

250 ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA


Nasza Parafia -Starogród, w tym roku obchodzi 250 rocznicę konsekracji kościoła parafialnego.

Ks. Proboszcz parafii pw. Św.Barbary w Starogrodzie oraz sołectwa: Starogród, Starogród Dolny, Kiełp, Kokocko, Kałdus, Bieńkówka, Borówno, Watorowo, przy orgomnym zaangażowaniu parafian,Urzędu Gminy, Dyrekcji i młodzieży szkół z obszaru parafii i wielu, wielu ludzi, przygotowali niezwykle piękną oprawę obchodów rocznicy tego ważnego wydarzenia.
Od 250 lat nie było w Starogrodzie tak uroczyście jak ,
w dniach 27-29 września 2008 roku
warto było tu byc, w tym pięknym miejscu i świętym czasie i brac udział w wielkim święcie niewielkiej parafii. Czasami myślimy - po co to wszystko ? Ale jak się przeżywa takie uroczystości to już wiemy po co, to takie duchowe "przystanki" dane nam, aby na chwilę zatrzymac się w codziennej gonitwie i pomyślec nad własnym życiem.
Za możliwośc przeżywania tego czasu w taki właśnie sposób dziękujemy ks.Proboszczowi - Henrykowi Łozińskiemu. To On troskliwie czuwał nad całością, z ogromną starannością zadbał o każdy szczegół a włożył w to wiele serca i wysiłku. Przy tej okazji warto zauważyc, ze dzięki księdzu Henrykowi tak pięknie splotły się dwa ważne wydarzenia: 250 rocznica konsekracji kościoła (to z racji historii) i konsekracja nowego ołtarza (to wysiłek naszego Proboszcza). A jeszcze jak dodamy, że działo się to wszystko pod wspaniale odnowionym dachem na naszej świątyni i "w oczach" piękniejącym jej otoczeniu, to tylko można dziękowac za tak wiele trudu.
A pomnikiem, który już zawsze będzie przypominał nam jubileuszowy czas jest grota ku czci Matki Boskiej Fatimskiej. Autor pomysłu i realizalizacji tego przedsięwzięcia, ksiądz Henryk taką właśnie miał intencję. Dzieło renowacji kościoła rozpoczęło się, jak dobrze, że zbiegło się to z tak wielką rocznicą, a może to nie przypadek, tylko opatrznośc Boża czuwa nad nami, bo to i nowego ks.Proboszcza mamy i świątynię odnawiamy, to może jeszcze, jak mówi ks. Henryk: świątynie naszych serc odnówmy...
Ks.Proboszczowi, w naszym - parafian, imieniu za całe dobro czynione dla parafii podziękował w szczerych, pięknych słowach, Przewodniczący Rady Parafialnej - Pan Stanisław Poliński podczas jubileuszowej mszy św. My podpisujemy się pod kazdym jego słowem.
Działo się tak dużo, że z pewnością nie każdy mógł brac udział we wszystkich wydarzeniach, dlatego pokrótce je przedstawiamy:
29.09.2008r. Dzień wizyty KS BISKUPA ANDRZEJA SUSKIEGO

-godz.10.00 Powitanie Ks.Biskupa i msza św. w kościele filialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Kokocku
a kościół w Starogrodzie czeka w odświętnej szacie

-godz.12.00 Anioł Pański,
-spotkanie grup "żywego różańca" z Ks.Biskupem, który umocnił zebranych wygłoszoną katechezą i wspólnie z ks.Proboszczem i zebranymi odmówił różaniec

- modlitwa za zmarłych z procesją na cmentarz

-poświęcenie Groty z Figurką Matki Boskiej Fatimskiej

Chwila zasłużonego odpoczynku dla Ks.Biskupa

-godz.15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego .
-Błogoslawieństwo dzieci i matek w stanie błogosławionym.
Przez tą godzinę nasze dzieci były pod dobrą opieką Ks.Biskupa Andrzeja

- godz.16.00 - zaprzysiężenie nowej Rady Parafialnej
-spotkanie członków starej i nowej Rady Parafialnej z Ks Biskupem

Parafianie i księża zdążają na jubileuszową mszę św.

-godz. 18.00 - Jubileuszowa msza św.koncelebrowana, z udziałem Ks.Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego
- Konsekracja nowego ołtarza i poświęcenie darów dla kościoła od parafian

-godz.20.00 - Uroczysta kolacja zakończyła ten obfitujący w wydarzenia dzień

27.09.2008r. "Dożynki Parafialne - Starogród 2008"
- godz. 13.00 - uroczysta, dziękczynna msza św.dożynkowa odprawiona przez Ks.Proboszcza Henryka Łozińskiego

-godz.18.30 koncert TOMKA KAMIŃSKIEGO w kościele parafialnym
-to niecodzienne dla parafian wydarzenie pokazało jak pięknie można wielbic Pana Boga piosenką i wspólnym jej śpiewaniem

Kościół parafialny w Starogrodzie to piękna budowla sakralna, jak powiedział Ks.Biskup Andrzej Suski: " ...należy do najpiękniejszych w naszej diecezji", potrzeba jednak jeszcze wiele, wiele pracy, żeby przywrócic jej dawną świetnośc. Bądźmy w tym wytrwali, naprawdę warto. Ks.Biskup powiedział jeszcze, takie słowa: "... czym byłoby Chełmno bez swoich świątyń, czym byłby Toruń, czym wreszcie byłby Rzym bez swoich kościołów", a my mówimy: Starogrodu pewnie w ogóle by nie było bez naszego, pięknego kościoła parafialnego.

Wydarzenia opisane powyżej wplotły się w życie Starogrodu a tak o nich informowano:


Informacja o galerii © by Rzymsko-Katolicka Parafia p.w.Św.Barbary w Starogrodzie 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone.